Válečný hrdina zemřel dva dny poté, co svou vnučku přivedl ke svatebnímu oltáři

Ženich měl problém zadržet slzy, když uviděl, že jeho budoucí žena kráčí k oltáři spolu se svým starým otcem za což mu následně poděkovala dvěma polibky na tvář. Párek byl pak oddaný během svatebního obřadu ve městě Białystok, nedaleko polsko-běloruských hranic.

O dva dny později Bronislaw Karwowski zemřel ve věku 94 let. Na svatebním videu je jasně vidět, že válečný veterán je vážně nemocný, přesto se snažil zabojovat, aby si splnil svou poslední povinnost.
S hrdostí doprovázel vnučku Joannu na cestě do kostela. A jak můžete vidět, jeho uniformu zdobilo množství medailí.

Karwowski byl jedním z nejvíce ozdobených polských veteránů druhé světové války. Byl součástí polského odporu proti nacistické vládě a zúčastnil se Varšavského povstání.

Poté, co ho zajali, utekl z centrály Gestapo ve městě Łomża na severu Polska, ale netrvalo dlouho a opět ho zatkli.

Byl také oponentem komunistické vlády v Polsku a byl odsouzen na 10 let vězení, za úsilí v boji proti autoritářskému režimu, který následoval po 2.světové válce.

Po jeho smrti polské národní ozbrojené síly zveřejnili na sociálních sítích příspěvek, kde napsali, že odešel z tohoto světa.

Credit: CEN

Prohlášení znělo: „Je nám líto, že dnes, 1. září 2018, k 79. výročí německého útoku na Polsko, národní hrdina a účastník Varšavského povstání z roku 1944, major Bronislaw Karwowski odešel do věčné stráže ve věku 94 let.“

 

Během 2. světové války Polsko utrpělo značné ztráty – 6 milionů lidí, šlo o nejvyšší počet úmrtí obyvatelstva v procentech. Odhaduje se, že téměř 20% všech Poláků zemřelo v této válce.

Credit: CEN

Varšavské povstání v roce 1944, kterého se zúčastnil i Branislaw Karwowski, bylo jedním z nejodvážnějších činů odporu vůči nacistům. Vedlo k tomu, že téměř 50 000 polským bojovníkem se podařilo dočasně odstranit Němců z částí centrální Varšavy předtím, než byla zničena.


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)