V kavárně se objevil tulák a poprosil si jednu „zavěšenou kávu“ Jeho příběh může inspirovat i vás

Následující příběh vyprávěl člověk, který si přál zůstat v anonymitě. Evropské země jsou lákavé nejen díky svojí životní úrovní, bohatou historií a různými druhy atrakcí. Ohromující je i fakt, s jakou sympatií a respektem se chovají k lidem té nejnižší vrstvy obyvatel.

Není pochyb, že za tím jsou také typické vlastnosti evropské mentality. Člověk je považován za plnohodnotného člena společnosti bez ohledu na jeho finanční situaci a úroveň vzdělání. Samozřejmě, ne všichni lidé přemýšlejí tímto způsobem, ale náš svět by byl hezčí, kdyby jich bylo co nejvíce.

„Před několika lety jsme spolu s přítelem seděli v malé útulné kavárničce nedaleko známého italského města Benátky.

Zatímco jsme se těšili na voňavou italskou kávu, do kavárny přišel muž. Poprosil si dvě kávy – jednu pro sebe a druhou „na stěnu“. Zatímco jsme se snažili pochopit, co to znamená, přinesli mu šálek kávy a on zaplatil za dvě. Když odešel, barman napsal na papírek „šálek kávy“ a připevnil ho na stěnu.

Během toho, jak jsme seděli v kavárně, viděli jsme dalších dvou mužů, kteří zaplatili za tři šálky kávy. Barman opět napsal na papír „šálek kávy“ a připevnil ho na stěnu hned vedle toho prvního. Bylo to pro nás divné a nepochopitelné. Když jsme zjistili, co to znamená, zůstali jsme zahanbeni.

O pár dny později jsme kavárna opět navštívili, abychom si dopřáli chutnou kávu. V té době tam přišel bídně oblečený muž, podíval se na stěnu, posadil se k barovému pultu a řekl barmanovi: „Šálek zavěšené kávy, prosím.“

Barman rychle nalil šálek espressa, podal mu ji jako jakémukoliv jinému zákazníkovi a popřál mu pěkný den. Muž poděkoval, vypil kávu a odešel, aniž by zaplatil. Barman si vzal jeden papírek s nápisem „šálek kávy“ a vyhodil ho do koše.

Pochopili jsme o co tu jde, přesto jsme zůstali nesmírně překvapeni. Respekt a citlivost, s jakými hledí na potřeby chudých, nás naprosto ohromily.

Člověka se nemusí ponižovat a doprošovat jen pro to, aby si mohl cokoli koupit. Vidí, že může získat šálek kávy zcela zdarma. Prodejem této kávy dostává on, i všichni ostatní lidé v podobné situaci něco mnohem vzácnější – respekt. Štědří zákazníci, kteří se jim rozhodnou v dobré vůli zlepšit jejich den, jim prostě „zavěsí“ kávu na stěnu. Tímto gestem dělají z našeho světa o něco lépe a laskavěji místo na život.

Takto jsem se poprvé dozvěděl, co je to „zavěšena káva“.

Tato neobvyklá služba se stává stále více populárnější iv jiných zemích světa, nejen těch evropských. Zbývá tak věřit, že lidí, ochotných zaplatit kávu navíc, bude každým rokem přibývat.


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)