Rozlišujeme 8 druhů štípnutí hmyzem, které bychom měli znát. Kdo je umí, zachrání se hned

V létě když je teplo se stává častěji že trpíme kousnutím nějakého hmyzu. K tomu abychom mohli usoudit nakolik je štípnutí závažné a nebezpečné, musíme rozlíšiťjednotlivé druhy štípanců. Dnes vám ukážeme které jsou nejčastěji a jaké mají symptomy.

Štípnutí komára:

Způsobuje oteklina v místě vpichu, která nepříjemně svědí. Na naše zdraví není nebezpečné. Stačí když štípnutí místo natřeme krémem proti pálení. Kdyby přece jen nastoupila horečka nebo pocitu zduření uzlin bude lepší navštívit lékaře, protože to může být infekce.

Štípnutí blechy:

Obvykle se objeví 3-4 tečky vedle sebe a silné svědění. V první řadě musíme postižené místo důkladně umyťmydlom a vodou až poté ošetříme mastičkou proti svědění. Štípnutí místo nesmíme škrábat protože bychom mohli dostat infekci.

Štípnutí štěnice:

Vyskytuje se v různých formách, některý si ani nevšimnou štípance jiným to způsobuje alergickou reakci a bolest. Největší nepřítel štěnic je čistota, proto se doporučuje několikrát denně si mýt ruce a sprchovat. Povlečení vyměňovat pravidelně aby štěnice neměli šanci. Kdyby se svědění od štípnutí zhoršovalo použijte protizánětlivý krém.

Štípnutí pavoukům:

Štípnutí pavouka obvykle není nebezpečné, zjistíte to tak že zanechávají dvě malé vpichy. Postižené místo důkladně omyjte mýdlem a vodou. Když cítíme neobvyklé příznaky jako například alergické reakce v tom případě je třeba užít antihistaminiky a obrátit se na pomoc lékaře.

Štípnutí klíštětem:

Pro člověka velmi nebezpečné, způsobuje vážné onemocnění. Když si všimneme že máme klíštěte, musíme se ho čím dříve zbavit. Nepoužívejte domácí praktiky jako ocet, olej nebo benzín. Nejlepší je chytit klíštěte pinzentou a vytáhnout ho tak jemně jak je to možné a rovně. Ránu důkladně omyjte vodou a mýdlem. 4Ím déle zůstane klíště pod kůží tím je vyšší riziko infekce, proto si musíme kontrolovat pokožku za každým výletem v přírodě a procházce po parku.

Štípnutí mravenci:

Některé druhy mravenců způsobují štípance které velmi svědí a iritují pokožku.Keď tyto příznaky nezmizí samy od sebe použijte kortizonového mastičku. Pokud vznikne svlačec nesmíme ho prepichnúťaby se zánět nerozšířil.

Štípnutí škorpióna:

Vážnost takového štípance závisí na Vícesouradnicové faktorech. Od druhu štíra od věku postižené osoby (děti jsou zranitelnější) od množství jedu který se dostal do těla. Nejprve odstraníme žihadlo ve kterém se nachází jed, musíme to udělat tak abychom nestiskli váček s jedem aby se uz více jedu nemohlo dostat do těla. Důkladně omyjeme ránu vodou a mýdlem a přiložíme na ránu led alespoň na 10 minut. Po zmírnění bolesti je nutné navštívit lékaře.

Štípnutí osou a včelou:

Obecně nejsou závažné ale jsou velmi nepříjemné. Někteří lidé mají alergii na tyto uštknutí, v takovém případě je třeba vyhledat pomoc lékaře. Ve většině případů zůstává žihadlo pod kůží, musíme ho odstrániťa ránu důkladně umýt natřít octem.


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)