Koupili jsme si na Vánoce živý stromeček. Až doma jsme však zjistili, co se v něm nachází …

Vůně perníků, skořice, mandarinek a nepochybně i vůně živého vánočního stromku – první slova, která vám napadnou, když přijde téma o Vánocích. Nezáleží na tom, že jsme už dospělí, protože stejně jako v dětství, i nyní víme ocenit tu nenahraditelnou atmosféru a pocit vytvořen živým stromečkem.

настоящая елка

Nicméně vše je krásné, dokud se do vašeho domu nedostanou nezvaní hosté. Ne, není řeč o vašich vzdálených příbuzných, ale o hmyzu, který je chráněn. Co s ním udělat a jak se mu vyhnout?

Nelze popřít, že živý strom vytváří jedinečnou atmosféru svátku a naplňuje dům nádhernou vůní. Umělé stromy se s ním prostě nemohou srovnávat. Ale ještě dříve, než si přinesete strom do svého domu a ozdobíte podle svého vkusu, musíte ho důkladně zkontrolovat, zda se na něm nenachází žádný hmyz. Koneckonců, je nepravděpodobné, že hmyz v bytě vám přinese šťastné a veselé Vánoce.

насекомые в елке

Pokud si myslíte, že hmyz v zimě neexistuje, mýlíte se. Jelikož je venku zima, hledá si útulné místo na přezimování. Přestože se hmyz libující dřevo během zimy zazimuje, když se dostane do teplé místnosti, například do vašeho domu, okamžitě se probudí.

Pokud si před Vánocemi koupíte strom od lidí specializujících se na prodej živých stromků, s největší pravděpodobností bude vše v pořádku. V případě, že se rozhodnete sami vyrazit do lesa, abyste získali ten nejlepší z nejlepších stromů, může na vás čekat nepříjemné překvapení. Abyste se vyhnuli takovým darem osudu, je lepší, pokud si koupíte strom od důvěryhodných lidí, kteří v tom již mají několikaletou praxi. Pokud se to navzdory všemu rozhodnete risknout takto zjistíte, jestli se k vám nedostali nechtěnému návštěvníci …

елка на новый год

Vánoční stromek by měl být pečlivě prozkoumán. Nejlepší je to udělat s listem bílého papíru, který přidržíte na různých částech stromu. Nejčastěji se na něm vyskytují mšice – malé černé nebo hnědé broučci. Také Lýkožrouti, pisivek a nepříjemné roztoče. Pokud nevidíte samotných brouků, pak vyhledejte náznaky jejich přítomnosti: vajíčka, stopy, díry po hmyzu.

паразиты в елке

Nejnebezpečnější jsou v tomto případě roztoče, kterých se musíte zbavit ještě dříve, než budou mimo stavu hibernace. Mohou se pohybovat na pokojových rostlinách a poškodit je. Avšak ostatní parazity žijící na borovicích nepředstavují pro člověka žádné ohrožení. Většina z nich zemře poté, co začne strom schnout.

елка в доме

Nejlepší způsob, jak zkontrolovat a předem se zbavit parazitů je samotné třes dokud z něj nespadnou všichni spící obyvatelé. Existují služby, které poskytují hydraulické třes stromů – pak už na nich nezůstane žádný hmyz.

древесные паразиты

Nemusíte tedy panikařit a odmítat živý vánoční stromeček. Stačí, když si ho před přinesením domů pořádně zkontrolujete a potom vám už nic nebude bránit před vychutnáváním si pravé vánoční atmosféry v kruhu vašich nejbližších.

Nezapomeňte se o tento článek podělit is vašimi přáteli na Facebooku!


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)