Mé kamarádce před očima umírala její orchidej. Řekla jsem jí o triku, který jí ji zachránil a krásně rozkvetla

Každý, kdo si už doma pěstoval orchideu, čelil problému shnilých kořenů a zničených listů. Nejednou jsme kvůli tomu museli orchideu vyhodit. Řekněme si pravdu, pěstování těchto květin není vůbec jednoduchá záležitost. V případě nesprávné péče mohou onemocnět, ztratit listy a části kořenového systému. Nachlazení, průvan, přehřátí, příliš mnoho vody nebo dlouhý pobyt na slunci či ve stínu může vést k tomu, že vám celá rostlina odkvete.

реанимация орхидей в тепличке

Co však dělat v případě, že dodržujete všechna pravidla pěstování, ale orchidej přesto chřadne před očima?

реанимация орхидеи над водой

Prozradíme vám metodu, se kterou oživíte orchideu i v tom případě, že bude mít uvadlé listy a odumřelé kořeny!

Chcete-li zjistit stav kořenů, opatrně roztočte rostlinu do různých směrů. Pokud květ sedí pevně v substrátu – kořenový systém je mírně dehydratovaný kvůli nedostatečnému zalévání a je čas ho znovu oživit. Vezměte tedy vázu z okna a nechte květ odstát po dobu 40 minut. Potom vázu vložte do nádoby s vodou na 1 hodinu (teplota vody by měla být 30-40 stupňů). Tento čas bude stačit na to, aby se kořeny nasákly vlhkostí a staly se tak pružnějšími.
реанимация орхидей в воде

Pomocí sprchy kompletně opláchněte rostlinu teplou vodou – vyhněte se vlhkosti na stonku květů. Počkejte 20 minut, dokud přebytečná voda postupně steče. Pomocí servítky osušte listy a kořeny stonky. Vložte květináč na dobře osvětlené místě a ujistěte se, že teplota není nižší než 18-25 stupňů.
реанимация орхидей янтарной кислотой

Pokud jste během hýbání s rostlinou pocítili, že se v květináči drží jen velmi slabě a houpe se do různých směrů, vyjměte ji z květináče zjistěte stav jejího kořenového systému. Kořeny, které mají trhliny už v základu nebo jsou shnilé, by měly být odstraněny. Vybledlých listů se dotýkat nemusíte, o jejich odstranění se postará samotná příroda. Abyste se zbavili nemocných kořenů, je třeba dezinfikovat nůžky antiseptikem a pak se úplně zbavit vysušené části.
реанимация орхидей форум

Nyní je nutné tyto seříznuté části ošetřit aktivním uhlím. Z tohoto důvodu si rozdrťte v misce 2 absorpční tablety.
реанимация орхидей в закрытой системе

Odstraňte z rostliny poškozené části a zdravý zbytek potřete uhlím. Vložte je do květináče. Tím pádem se rána na rostlině zatáhne a pokud je ve stádiu růstu, bude schopna vytvořit si chybějící kořenový systém.
реанимация орхидей без корней над водой

Listy obnovené rostliny by měly potřít roztokem kyseliny jantarové 1x během 10 dní.
реанимация орхидей

Sdílejte tyto tipy na obnovu orchidejí s vašimi příbuznými a přáteli!

Obsah tohoto článku byl převzat z CHILLIN.SK a je zakázáno ho kopírovat na ostatní české a slovenské stránky. Jinak vám hrozí právní postih


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)