Dozvíte se tajemství té nejúrodnější zahrady, kterou se pyšní pěstitel Igor. Klíčem k chutné a obrovské zelenině je…

Na žádost mnoha mých přátel vám řeknu, jak jsem začal pěstovat zeleninu. Tato metoda se již ujala u mnohých pěstitelů.

Pokusím se to vysvětlit. Pracuji, takže do předměstské oblasti můžu jít jen o víkendech.

V současné době v zahradnictví existuje několik problémů: úrodnost půdy klesá. Země se stává hustou, oslabenou a má šedou barvu. Poklesem plodnosti dochází ke snížení úrody.

Použití minerálních hnojiv a pesticidů vede ke kontaminaci půdy, vody, vzduchu a potravy, a to vede k onemocnění lidí.

75085126_1_005

Tradiční zemědělství používá většina zahrádkářů, ale je to velmi časově náročné. Tím se snižuje zájem o zahrádkaření mezi mládeží.

Nicméně, všechny tyto problémy se dají poměrně snadno vyřešit, pokud namísto tradičního zemědělství použijeme přírodní. To chrání nejen zemědělskou techniku, ale také obnovuje úrodnost půdy. Výsledkem je zvýšení produktivity zahradnických plodin. Minerální hnojiva se nepoužívají, tím se zachová čistota přírody a ochrání se zdraví člověka. Řada zahradnických činností v přírodních praktikách se používají méně než tradiční. A některé z nich zcela chybějí. To vše snižuje pracnost pěstování a ošetřování rostlin.

75085138_1_006

Podle mého názoru, mnohem důležitější je návrat k přírodě a zapomenout na postulát, pokud je to nutné půdu hnojit přirozeně, a ne posypáním pesticidy.

 

Přírodní zemědělství

– je obzvlášť šetrné zacházení s půdou, chrání před teplotními změnami, návratu živin, které velkoryse dali zemi rostliny.

Každý rok na jaře, přicházíme na své záhony a chceme pěstovat zeleninu. Velikost záhonu bude v šířce od 1,4 m do 2 m, trať mezi nimi od 20 cm do 40 cm maximum. Tento jev se nazývá tradiční způsob pěstování zeleniny na zahradě. Rostlina na těchto záhonech a zejména uprostřed, bývá často nemocná, začíná hnít a proto se těžko rozvíjejí. Ale pro škůdce oslabená rostlina je pro ně správná výživa a tím si mohou založit potomky. Plevel odstraňovat z takového záhonu jsou skutečná muka.

75085178_1_007

Krajní rostliny se zdají být lepší než ty, které jsou umístěny uprostřed. Jsou větší, nejsou předmětem onemocnění a dají se lépe zbavit plevele.

Také jsem se zamyslel nad dalším faktorem. Jediný strom ve městě, nikdo se nesnaží odstranit ho pro jeho vzhled a krásu. Ačkoli jeho listy by mohly sloužit jako hnojení stromu. Takže, odkud bere strom svou sílu? V posledních letech vědci zjistili, že rostlina asi 60% bere svou sílu ze vzduchu. Je to určitě zajímavé.

Nepředvídatelnost našeho klimatu:

Vysoká teplota, den i noc, suché nebo deštivé léto, nadměrné srážky na konci srpna a začátkem září. Potvrdil jsem své nápady v průběhu mnoha let pokusů a omylů v pěstování zeleniny.

75085206_1_010

Dospěl jsem k závěru, že hledat jiné metody je méně časově náročné, ale s možností dosáhnout vyšších výnosů. Zkombinoval jsem dvě technologie.

„Úzký záhon – unikátní rostlinná výroba pro malé plochy.“
„Agrotechnika přírodního zemědělství.“
Držím se názoru, že je ekologie může otevřít všechny možnosti pěstování rostlin, což šetří čas a energii. Jen na dobrém kompostu můžete vidět a ocenit kvalitu tuzemských a zahraničních odrůd, většina z nich vytvořena pro ekologické půdy. Jsem si jist tím, že Organika nemůžeme uniknout.

Jen pro pořádek: Naučte se, jak vyrobit kompost a uspořádat další stacionární lůžka – jednou na několik let.

75085247_DSC00001

Pěstování zeleniny na úzkých záhonech bylo vyvinuté společností J. Mitlayderom v 70. letech minulého století a do Ruska ji přinesl autor v roce 1989.

Ale slepé kopírovací techniky a tipy, přestože jsou nejlepší, k ničemu nevede. Musíme být kreativní pro pochopení biologických zákonů, kultury a procesu, které se vyskytují v průběhu pěstování. U Mitlaydera je jedna chyba (to je můj názor) a to je využití minerálních hnojiv, kterými zlepšuje chuť plodů. Což je nepřirozené. Mohu použít namísto minerálního hnojení například humus, hnůj, byliny, atd. (Jsem příznivcem organických hnojiv). Jsem pro čistý ekologický výrobek.

Ale neměli byste brát hnojivo jako jed. Stačí dodržovat dávku. Je lepší méně, než to přehánět.

Za rozvoj malých záhonů děkuji zejména J. Mitlayderovi.  Na jaře jsou mnohé zahrádky zatopené, voda nemá kam jít a v uličkách je stojaté vody. Stejný problém, který máme na konci srpna a začátkem září – déšť padal přes den i v noci. A uprostřed letního deště může lít asi 2 – 3 dny, a stačí půl hodiny, aby vytopil celou zahradu.

75085355_DSC00002

Proto jsem zvýšil záhon o 15-25 cm – tento problém jsem vyřešil. Šířka záhonů je od 60 do 100 cm, délka libovolná. Mezera mezi záhony je 60 – 80 cm.

 

Zeleninový kontejner

Je vysoký, jehož stěny jsou postaveny z cihel, řeziva, desek, kamene, břidlice … Tyto lůžka jsou stavěné od severu k jihu. Prostor mezi nimi můžete zasypat pískem, pilinami, střešní krytinou atd. Krása zahrady nezanechává nikoho lhostejným. Žádný plevel, místo je čisté a krásné.

75085398_DSC00005

Box

Krabice naplněná organickou hmotou. Umístěte do něj zbytky rostlin (tráva, sláma, listy).

Do dvou řad sázím zelí, lilky, papriku, rajčata apod.

75085635_DSC00031

Do čtyř nebo tří řad sázím cibuli, česnek, řepu, hlávkový salát, ředkvičku, mrkev, …

Nedostatky

To vyžaduje náklady na materiál v prvním roce pro stavbu. Tato drobná vada činí kontejner nedostupným pro většinu zahrádkářů.

75085464_DSC00006

Výhody

Takový záhon pracuje několik let, můžete říci navždy (na doplnění svého odpadu, zbytky plodin, listí a tak dále.).

Po kopání není nutné dávat hnojivo. Při sázení není třeba udělat díru pro kompost.

Sám o sobě se záhon hnojí.

Humus není odplaven, protože záhon je ohraničen.

75085497_DSC00012

Podle mnoha agronomů 60-80% rostlin získávaá výživu ze vzduchu, takže dlouhé průchody hrají významnou roli v biologickém procesu výroby. Rostliny dostanou dobré osvětlení a dostatečné proudění vzduchu.

75085539_DSC00017

75085505_DSC00015

Asi 30% rostlin bere živiny z půdy. Je přirozené, že úzký záhon spotřebuje organické a minerální hnojiva 2 krát méně, ve srovnání se standardními záhony. V takovém případě je výnos mnohem vyšší. Testoval jsem to několik let a je to vidět na mých fotografiích.

75085809_DSC000161

75085781_DSC000141

75085746_DSC00120

75085734_DSC00087

75085670_DSC000066


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)