Díky tomuto triku vím rozlišit kousnutí hmyzem, a jestli mám vážnou nemoc pouhým okem. Neignorujte tento článek

Léto je oblíbené roční období nejen lidí, ale i obtížného hmyzu, který nám dokáže pořádně znepříjemnit život. Zarudnutí, svědění, či alergie – to vše, a Niel to, vás může postihnout při bodnutí nebo pokousání hmyzem. V následujícím článku vám prozradíme charakteristiky uštknutí jednotlivého hmyzu, které vám pomohou identifikovat původce svědění, bolesti či zhoršeného zdravotního stavu.

реакция на укус насекомых

mravenci
Červené mravence – nejhorší z nejhorších. Není divu, že je nazývají ohněm, neboť jejich štípnutí je ekvivalentní s porovnáním tohoto přírodního živlu. Při kousnutí mravenec vypouští do rány jed, který nám může způsobit závažné alergické reakce. V našich zeměpisných šířkách se tento druh mravenců pravděpodobně nenachází, ale je lepší, pokud o tom budete vědět.

Kousnutí běžným mravencům připomíná poštípání komárům. Doprovází ho svědění, zarudnutí a nepříjemný pocit. Jedno štípnutí pro nás není nebezpečné, ale pokud je mravenců více, je možné, že v těle vznikne alergická reakce.

реакция кожи на укус насекомых

blechy
Příčinou je těsný kontakt člověka s jeho domácím mazlíčkem. Blechy jsou paraziti, které s sebou nesou řadu nebezpečných onemocnění přenosných na člověka. Kousnutí blechou se dá jednoduše splést s alergickou reakcí nebo kousnutím od komára. Pokud se pozorněji podíváte, uvidíte, že blecha po sobě zanechává pouze jedno místo uštknutí.

Tato oblast většinou oteče, zčervená a výrazně svědí. Během několika dní se kousnutí může proměnit na hnisající ránu v případě, že si to nepřestaneme škrábat.

кожная реакция на укусы насекомых

kleště
Kousnutí klíštěte není doprovázeno žádnou bolestí. Přisaje se na lidské tělo a je schopné tam zůstat i delší dobu. Na místě kousnutí se objeví zarudnutí kulatého tvaru. Celkové příznaky je vidět až po několika hodinách. Bolesti hlavy, zimnice, stoupající teplota, slabost a světloplachost.

Při odhalení parazita je třeba, abyste se ho čím dříve zbavili. V případě, že jste ho měli na sobě dlouho, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nezapomeňte, že dokáže přenášet různá onemocnění z nichž nejběžnější je klíšťová encefalitida.

как выглядит укус клеща

včely
Tento hmyz nemá tendenci člověka štípnout, protože v tom případě by zemřel. Avšak proti náhodnému uštknutí není nikdo imunní. Štípnutí provází ostrá bolest a pálení. Na místě bodnutí se téměř okamžitě objeví otok, ze které může a nemusí trčet včelí žihadlo.

Kůže v oblasti zčervená, může vzniknout vyrážka a v extrémních případech dochází k alergické reakci, která způsobí otok dýchacích cest, křeče a dokonce i úmrtí.

как выглядит пчелиный укус

sršeň
Sršni jsou skutečnými dravci ve světě hmyzu a pro člověka velmi nebezpečné. Je schopen vás štípnout i několikrát po sobě, zatímco žihadlo nevypustí. Na rozdíl od včel, své žihadlo používají pro lov a proto se jedu tak brzy nezbaví.

Štípnutí je doprovázeno silnou bolestí, pálením, zarudnutím a otokem. Nejvíce po štípnutí otékají místa na tváři. Pokud se lékařská pomoc nevyhledá časně, alergická reakce může mít fatální následky. Nebezpečí smrti hrozí i tehdy, pokud vás byť jen jednou štípne několik sršňů současně.

как выглядит место укуса шершня

komáři
Štípnutí komárům není těžké rozeznat, protože je často prováděno jeho charakteristickým bzučením. Po štípnutí cítíte mírné svědění a zánět. Pokud si postižené místo nebudete škrábat, pocitu svědění se zbavíte mnohem dříve.

как выглядит место укуса комара

pavouci
Všechny pavouci jsou do určité míry jedovaté, protože jed je zbraní, která jim pomáhá získávat potravu. Jak odlišit škrábnutí od kousnutí tímto členovců? Obvykle je kousnutí bezbolestné, ale někdy doprovázené mravenčením. Na místě poranění se vytvoří bílá skvrna se zarudlým okrajem.

O několik minut později mohou příznaky přibývat: bolesti, křeče, otok. Ostrá bolest v oblasti slepého střeva může naznačovat kousnutí černou vdovou.

как выглядит укус ядовитого паука

štěnice
Štěnice vědí otrávit život nejednomu z nás díky jejich schopnosti, která se na nás projevuje tlumícím účinkem a malátností. Pokud jste si po probuzení na svém těle všimli několik kousnutí, s největší pravděpodobností si je doma nevědomky chováte. Místa kousnutí jsou shromážděny blízko sebe a od alergické reakce se odlišují tím, že na těle zůstanou mnohem déle.

как выглядит укус клопа у человека

Obsah tohoto článku byl převzat z CHILLIN.SK a je zakázáno ho kopírovat na ostatní stránky. Jinak vám hrozí právní postih


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)