Podívejte se, jakou hroznou cestu projdou banány, dokud se dostanou na pulty našich obchodů. Takové ovoce jíme každý den!

Banány jsou nejčastěji kupovaným druhém ovoce v našich potravinových řetězcích. Spolu s mandarinkami vedou již několik let a každý druhý týden vidíme na křiklavých cedulku jejich sníženou cenu. Umíte si však představit, odkud a jak banány vůbec přicházejí?

banany proces1

V některých zemích jsou banány ještě oblíbenější a prodávanější jako v Evropě. Lidé si z nich připravují vynikající věci, používají je dokonce jako přílohu k masu a hlavním chodem. My je konzumujeme nejčastěji v jejich surové formě, v ovocných salátech nebo dezertech. To, odkud a za jakých podmínek se k nám banány dostávají, ví však málokdo.

Jak sbírat plody banánovníku, jak je třídit a posílat na vývoz do supermarketů po celém světě vědí jen ti, kteří je sbírají a následně zpracovávají. Není na škodu o tom mluvit, protože osud banánů není vždy růžový.

banany proces2

Odkud k nám chodí?

Jako děti jsme si představovali, že banány rostou na plážích obklopené slunečními paprsky a šumem moře. Jaké dětské představy! Ve skutečnosti banány rostou na plantážích. Rájem pro tyto plody je Costa Rica, jedinečná krajina s ideálními klimatickými podmínkami. Hlavním exportním ovocem jsou právě banány. Pokud vývozci chtějí, aby měli plody banánovníku alespoň tvar a jakous takous zralost banánů jak je známe, musí si počkat alespoň 12-13 týdnů.

banany proces3

Po uplynutí této doby začnou kontrolovat jejich stav a stupeň zralosti. Banány se zpravidla obírají ještě nezralé, tedy zelené. Je to proto, aby do vzdálených zemí nepřišli nahnilé. V důsledku toho si kupující neumí v regálech vybrat, protože najít v obchodech sladký banán je v dnešní době již více utopie než realita.

banany proces4

Mezi banánovníky jsou uloženy jakési měkké desky, které pomáhají sběračem dostat je jednoduššeji do továrny. Zde se vyselektují dobré shluky od špatných a ty, které splnily všechny standardy, dostanou specifickou nálepku.

banany proces5

Další skupina pracovníků je pak rozděluje na shluky pěti až sedmi kousků banánů, které putují na další pulty. Lidé v těchto továrnách pracují 10-12 hodin denně.

banany proces6

Banány se zváží a pracovníci je ošetří speciální látkou, která je má udržet déle čerstvé. Tedy alespoň navenek. Pokud si někdy koupíte banány, a na slupce vidíte malé bílé skvrnky, vězte, že se jedná právě o danou ošetřující látku. Banány se umístí do krabic s otvory, které musí být rovněž v souladu s mezinárodními normami. Vše musí mít svá pravidla.

banany proces7

Pokud je balení banánů naložené správně, mělo by se do nich vejít přibližně 40 shluků po pět až sedm kousků ovoce. Podotýkáme, že nezralého. Pak se banány naloží a cestují do světa. Například i do našich potravinových řetězců.


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)