Pamatujete se? Takto vypadala podzimní bramborová brigáda během socialismu

Následující fotky  si budou pamatovat zejména starší ročníky. Pokud jste ale činnost na nich nezažili, můžete se podívat, jak to probíhalo…

Hovoříme o sklizni brambor, kterou praktikovali všichni studenti, aby pomohli JZD (jednotného zemědělského družstva.) To byla za socialismu každoroční povinnost mnoha středoškoláků a učňů. Při tehdejší techniky by brambory zemědělci určitě nepozbírali.

Tato událost probíhala hned na začátku roku. Každý vyfasoval kbelík, rukavice nebo i nějaké náčiní a mohlo se jít sbírat. Nejprve se pracovalo zdarma, ale pak jste za to mohli dostat i nějakou tu korunu na přilepšení.

Po několik hodinové šichtě se spalo na v chatkách, ubytovnách nebo i přímo na družstvu. Naši rodiče na tyto okamžiky vzpomínají s úsměvem a určitě by si to zopakovali. Mladší generace už tyto brigády nikdy nezažije, což je určitě škoda. Generace těch, které bramborovými brigádami prošli, na ně dnes s úsměvem vzpomínají.

„Alespoň jsme se ulili ze školy a byla sranda“, shoduje se většina bývalých brigádníků. Pokud patříte ke generací, která je nezažila, tak určitě k této galerií fotek zavolejte vašich rodičů, určitě si rádi připomenou tyto krásné časy.

brigada1

 

brigada2

 

 

brigada3

 

brigada4

 

 

brigada5

 

brigada6

 

 

brigada7

 

brigada8

 

 

brigada9

 

brigada10

 

 

brigada11


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)