Největší termální jezero v Evropě máme za humny! Podívejte se, co ukrývá

Toto nádherné jezero se nachází v blízkosti města Heviz v Maďarsku, při západním konci Balatonu a přibližně 8km od Keszthely. Díky své rozloze, která činí 47 500m2 patří k největšímu termálnímu jezeru v Evropě a k druhému největšímu na světě.

Teplé prameny vyvěrající z prasklin pod vodní hladinou se mísí s chladnějšími vodou jezera a produkují tak ustálenou teplotu během celého období. Voda je bohatá na kyselinu uhličitou, síru, vápník, hořčík, hydrogen uhličitany a dokonce i nepatrné množství radioaktivních látek, o nichž se předpokládá, že mají léčivé účinky.

Uprostřed jezera je dřevěný lázeňský dům, vybudovaný v 18. století a vypadá skoro stejně jako před před dvěma sty lety. Překrásné lekníny, které byly do Maďarska dovezeny koncem 19. století, představují bohatý vodní ekosystém. Mlha nacházející se nad hladinou zpomaluje odpařování a popínavé rostliny chrání léčivé bahno na dně jezera.

jezero1

jezero2

Jezero s rašelinovým dnem je ponořené ve studené a teplé vodě bohaté na minerály, které přicházejí prostřednictvím pramenů ze 40m hluboké jeskyně. Proud pramene je tak silný, že každé tři dny se jezero kompletně doplní. Teplota jezera se pohybuje mezi 23-25 ​​° C v zimě a 33-36 ° C v létě.

Předpokládá se, že léčivé účinky tohoto jezera jsou výsledkem orgnických a anorganických látek nalezených ve vodě. Jezero Heviz je biologicky aktivní jezero a stalo se domovem obrovskému počtu bakterií. Některé z druhů jsou pro něj unikátní, jako například bakterie s názvem Micromonospora heviziensis. Tato bakterie, která má vysoké procento bílkovin a s lehkostí rozkládá celulózu, se už nenachází nikde jinde na světě. Kromě ní se tam nacházejí i termofilní modré druhy zelených řas.

jezero3

jezero4

jezero5

jezero6

jezero7

Tak co, neokouzlilo i vás toto místo?


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)