Muž, který zachránil 669 dětí během holocaustu, netušil, že sedí kolem něj. Koukněte si jeho reakci

Nicholas Winton se narodil 19. 5. 1909 v Londýně do židovské rodiny. Winton svůj původ nikdy nezapíral, i když byla jeho rodina ze židovské komunity vyloučena. Studoval na školách v Hampsteadu a ve Stowe. Stal se realitním makléřem. Často cestoval po Evropě, mimo jiné také bydlel v Německu, kde pracoval v bance. Počátkem třicátých let se vrátil do Anglie. V roce 1938 se Nicholas Winton chystal odjet na dovolenou do Alp.

Situaci změnil telefonát od jeho přítele, který ho seznámil se situací v Československu a naléhavě prosil o pomoc. Nicholas Winton neváhal a okamžitě odcestoval do Prahy s jasným úmyslem pomáhat ohroženým lidem. V Praze si zřídil kancelář a aktivně se snažil kontaktovat zahraniční ambasády s cílem zajistit azyl pro co nejvíce Čechoslováků, kterým hrozí nebezpečí. Pozitivní odpověď přišla jen z Velké Británie, ostatní země již uzavřely své hranice. Ze strany britských ambasadorů byly však určeny velmi přísné podmínky pro převoz židy na území Velké Británie. Hranice směli překročit pouze děti a za každé z nich muselo být zaplaceno 50 liber. Nicholas Winton měl kancelář v jednom z pražských domů a ta se začala plnit rodiči, kteří chtěli své děti uchránit před nebezpečím nacismu.

Byly vytvořeny archy s fotkami všech přihlášených dětí, které byly zanedlouho vytištěny v britském tisku. Rodiny, které chtěli adoptovat jedno z československých dětí, si tak mohli vybrat. Ovšem času nebylo nazbyt, vše muselo probíhat velmi svižně. Když byly všechny děti zaregistrované a rodiny ve Velké Británii si vybrali, kterému z nich poskytnou azyl, musel Nicholas Winton zajistit víza a vlaky. Situace se ukázala být natolik nouzová, že se rozhodl víza zfalšovat a opět se tak vystavil značnému riziku. Osm vlaků úspěšně prošlo přes Německo a Francii do Velké Británie, kde se děti dostaly do nových, bezpečných domovů. Poslední, devátý vlak s 250 dětmi do Británie nedošel, 1. 9. 1939 vypukla druhá světová válka. I přesto, že poslední vlak se nepodařilo vypravit, Nicholas Winton svými činy zachránil 669 československých dětí.

Po válce se Nicholas Winton navrátil do své rodné Británie, kde se po válečném nasazení v RAF věnoval úřednické práci. Celé desítky let držel svůj šlechetný skutek v tajnosti. Nebýt jeho ženy Grety, která spisy s fotkami dětí náhodou našla na půdě jejich domu, zřejmě bychom se nikdy o činu Nicholase Wintona nedozvěděli. Manželka se ho i zeptala, proč jí to nikdy neřekl. Jeho odpověď je více než překvapující: „Přece každý muž má před svou manželkou nějaké to tajemství.“

V roce 1998 pozval prezident Václav Havel Nicholase Wintona na soukromou návštěvu do Prahy a udělil mu vyznamenání TG Masaryka. Ve své rodné zemi byl královnou povýšen do šlechtického stavu s právem používat titul sir. Britská televize se mu v roce 1988 rozhodla osobně poděkovat v TV show „That ‘s Your Life“ Nicholas absolutně nevěděl, že se ve studiu setká s dětmi, které již vyrostly a pomohl jim.

 

 


Přečtěte si také

error:

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Přidej se na náš Facebook a zajímavé články budeš mít každý den:)